امضای موافقت نامه همکاری های علمی وتحقیقاتی ما بین وزارت علوم و وازارت نفت

۱۷ دی ۱۳۹۳ | ۱۴:۱۴ کد : ۳۷۹۵ اخبار
تعداد بازدید:۵۰۶
موافقت‌نامه همکاری علمی - تحقیقاتی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و وزارت نفت با حضور دکتر محمدعلی نجفی، سرپرست وزارت علوم ومهندس بیژن نامدار زنگنه، وزیر نفت به امضا رسید.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم ، در ابتدای این مراسم دکتر نجفی با بیان این که موضوع ارتباط صنعت و دانشگاه از روزهای اول انقلاب و به خصوص بعد از وقوع انقلاب فرهنگی در دانشگاه‌ها مطرح شده است، گفت: این موضوع همواره مورد توجه بوده و تلاش‌های زیادی در این زمینه صورت گرفته ، اما هنوز نتوانسته‌ایم به نقطه‌ای مطلوب و ایده‌آل در این خصوص دست یابیم.
سرپرست وزارت علوم با اشاره به وجوه مختلف به کارگیری توان علمی دانشگاه‌ها در حل مسائل مربوط به صنعت تصریح کرد: در این راستا امروز قراردادی میان وزارت نفت و چند دانشگاه بزرگ کشور منعقد می‌شود و طی آن دانشگاه‌های بزرگ در قالب میادین نفتی کشور مسئولیت تحقیقاتی می‌یابند که این در واقع یک نوع همکاری و نوآوری میان صنعت و دانشگاه است.
وی در ادامه افزود: در قالب این تفاهم‌نامه دانشگاه‌ها می‌توانند از مشاوران خارجی نیز استفاده کنند که این موضوع باید تحت نظر دانشگاه صورت گیرد و این مبحث منجر به آن می‌شود که انتقال علم و دانش فنی صورت گیرد و جنبه بین‌المللی بودن می‌تواند موجب تقویت این موضوع شود.
دکتر نجفی این قرارداد را نخستین الگو در این زمینه توصیف کرد که می‌تواند به عنوان یک مدل در آینده مورد استفاده قرار گیرد و ابراز امیدواری کرد که این قرارداد منشا خیر و برکت برای دانشگاه‌ها و صنعت و نفت و نظام فناوری کشور باشد.
وی افزود:‌ در راستای این قرارداد شهرک‌های بزرگ صنعتی می‌توانند به عنوان یک مدل از آن استفاده کنند و همچنین برخی از دانشگاه‌های بزرگ نیز می‌توانند در ارتباطات خود با شهرک‌های صنعتی این الگو را مورد استفاده قرار دهند.
دکترنجفی خاطرنشان کرد: همچنین در بخش‌های خدماتی و بنگاه های بزرگ اقتصادی نیز این مدل قرارداد میان وزارت علوم و وزارت نفت قابل بهره‌برداری است و امیدواریم در نهایت موجب خیر و برکت برای صنعت نفت و دانشگاهیان ما باشد .
در ادامه این مراسم مهندس زنگنه وزیر نفت با بیان اینکه همکاری با دانشگاه‌ها مهم ترین دغدغه وزارت نفت بود، اظهار داشت : امروز یک روز تاریخی است زیرا مهم ترین مخازن نفت کشور برای افزایش ضریب بازیافت به دانشگاه‌ها واگذار شد .
وی افزود: 12 سال پیش حرکتی با محوریت وزارت نفت در دانشگاه‌های کشور آغاز شد و با همکاری مسئولان وقت وزارت علوم در 5 دانشگاه تهران، شریف، امیر‌کبیر، شیراز و صنعتی سهند رشته‌های بالادستی در حوزه نفت راه‌اندازی شد به طوری که در حال حاضر به جایی رسیدیم که هزاران دانش‌آموخته در حوزه مهندسی نفت داریم.
مهندس زنگنه گفت: از سال گذشته بحث همکاری با دانشگاه‌ها به طور جدی مطرح شده واولویت‌های پژوهشی حوزه نفت و نحوه ساماندهی همکاری‌ها با وزارت علوم مورد توجه ما بوده است.
وی با اشاره به اهمیت افزایش ضریب بازیافت نفت از مخازن نفتی گفت: حتی افزایش یک درصدی بازیافت هم سبب صرفه جویی 1 میلیارد دلاری می‌شود .
وزیر نفت افزود: اولویت دوم نیز بهینه‌سازی انرژی است، در حال حاضر تفاوت فروش نفت عمده با قیمتی که در اختیار مردم قرار می‌گیرد 80 درصد است که باید کاهش یابد.
وزیر نفت با اشاره به بررسی 10 ماهه کارشناسان در رابطه با همکاری با دانشگاه‌ها گفت: هر دانشگاهی می‌تواند مشاور عالی فناوری صنعت نفت باشد، ما مخازن را به دانشگاه‌ها واگذار می‌کنیم تا مسئول رشد فناوری‌ها باشند.
وی افزود: در این زمینه یک دانشگاه باید مسئولیت داشته باشد و با دانشگاه‌های دیگر همکاری کند.
مهندس زنگنه با بیان اینکه این موافقتنامه 10 ساله است، گفت: در این طرح از پراکنده‌کاری پرهیز کردیم و کارها بر چند موضوع خاص متمرکز است.
وی افزود: سه ماه دیگر جلسه با روسای دانشگاه‌های مرتبط در این زمینه برگزار می‌شود و پس از آن نیز هر 6 ماه یکبار جلساتی را برگزار می‌کنیم.
وی گفت: این طرح در راستای تحقق سیاست‌های مقام معظم رهبری در حوزه علم و فناوری و سیاست‌های اقتصاد مقاومتی انجام شد.
گفتنی است موافقت نامه  همکاری در حوزه های نفتی که بین وزارت خانه های علوم و نفت منعقد شد در 9 ماده تنظیم شده و در آن دانشگاه های صنعتی شریف ،صنعتی امیر کبیر ، صنعتی سهند ، صنعت نفت ، شیراز ، انستیتو نفت دانشکده فنی دانشگاه تهران ، پژوهشگاه صنعت نفت و پژوهشکده ازدیاد برداشت  به عنوان مشاور پژوهشی و معاونت پژوهشی وزارت نفت به عنوان ناظر عالی در خصوص اجرای طرح های تحقیقاتی – توسعه ای حوزه های نفتی با یکدیگر همکاری می کنند​