امضای موافقت نامه همکاری انجام دوره های فرصت مطالعاتی اعضای هیئت علمی دانشگاه ها و مراکز پژوهشی با وزارت نیرو

۱۸ آذر ۱۳۹۷ | ۰۹:۲۶ کد : ۴۳۵۸۸ اخبار
تعداد بازدید:۷۴۶

فرصت های مطالعاتی صنعتی اعضای هیات علمی دانشگاه‌ها و مراکز علمی زمینه مناسبی را برای ارتقا توانمندی ها و مهارت ایشان در جهت انتقال یافته های پژوهشی و کسب دانش بومی فراهم می سازد. در این راستای و برای تقویت و برقراری ارتباط منسجم دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی و پژوهشی، با جامعه و صنعت در همه حوزه های علمی و همچنین عملیاتی نمودن یافته‌های اعضای هیات علمی و آشنایی آنها با نیاز های واقعی صنعت و جامعه، موافقت نامه همکاری انجام دوره‌های فرصت مطالعاتی اعضای هیات علمی دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی در وزارت نیرو تدوین و امضا گردید.

این تفاهم نامه با اهداف:

    1. استفاده از ظرفیت و توان علمی اعضای هیات علمی توانمند و متعهد در فرآیند توسعه‌ی علوم، تحقیقات و فناوری‌های مورد نیاز بخش دفاع و تامین نیازهای بخش دفاع، با تاکید بر دو مولفه‌ی بومی سازی و روزآمدی.
    2. انتقال یافته‌های جدید دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی در حوزه علم و فناوری مرتبط با بخش دفاع به سازمان‌های دفاعی، در راستای ارتقای توان علمی و فنی صنایع دفاعی
    3. تقویت ارتباط صنعت و دانشگاه و توسعه همکاری‌های علمی و پژوهشی بین مراکز آموزشی و واحد‌های صنعتی دفاعی
    4. جهت‌دهی به تحقیقات دانشگاهی و توسعه دانش‌ها و فناوری‌های کاربردی و مورد نیاز صنعت دفاعی

 

فی مابین معاونت پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و معاونت تحقیقات و منابع انسانی وزارت نیرو امضا گردید.

 

لازم به ذکر است شیوه نامه فرصت مطالعاتی اعضای هیئت علمی دانشگاه‌ها و موسسات پژوهشی در جامعه و صنعت در مورخ ۱۷/‏۰۶/‏۱۳۹۷‬ مصوب و به همه دانشگاه‌ها و مراکزد پژوهشی ابلاغ گردید. در این شیوه نامه گذراندن دوره فرصت مطالعاتی برای اعضای هیئت علمی پیمانی و رسمی آزمایشی الزامی و اعضای هیئت علمی رسمی نیز با گذراندن این دوره از مزایای تشویقی آن بهره مند خواهند شد. امضای موافقت نامه های همکاری با دیگر وزارتخانه‌ها و دستگاه‌های اجرایی در برنامه قرار دارد که پس از امضا اطلاع رسانی خواهد شد.